14. Причини і лікування неприємного запаху з рота (галітозу)

Як показали дослідження, основними причинами неприємного запаху з рота, викликаного утворенням нальоту на язиці, є недостатня гігієна порожнини рота, паління і вживання перетертої в пюре їжі.

У 76% випадків причиною неприємного запаху з рота (галітозу) є проблеми порожнини рота.

Встановлено, що хронічний запах з рота (галітоз) є проблемою 60% населення планети. Виявляється, це не лише неприємний косметичний дефект. Галітоз може бути передумовою або симптомом важких проблем зі здоров’ям.

Виникнення неприємного запаху з рота найчастіше пов’язано з гігієнічним станом порожнини рота. Неприємний запах у такому випадку обумовлений продуктами життєдіяльності бактерій, що мешкають в складках слизової оболонки і на зубах. При неправильній гігієні порожнини рота бактерії накопичуються у великій кількості на язиці, в зубному нальоті і в підясеневих кишенях.

Розмноженню бактеріальної флори сприяють також різні захворювання слизової оболонки і зубощелепної системи, такі як карієс, пародонтит, пародонтоз, гінгівіт, стоматит.

неприємний запах з рота

Ще однією причиною неприємного запаху з рота є сухість слизової оболонки порожнини рота. Вона може бути обумовлена ​​зниженням слиновиділення, звичкою спати з відкритим ротом, диханням через рот, прийомом алкоголю. Неприємний запах з рота виникає після прийому харчових продуктів, які мають сильний запах, таких як часник, цибуля, кава, а також при палінні.

Якщо ж гігієнічні процедури не допомагають позбутися від неприємного запаху, є сенс пройти профілактичний медогляд. Адже галітоз може бути пов’язаний з такими захворюваннями як цукровий діабет, ниркова недостатність, патологія шлунково-кишкового тракту та ін.

Галітоз може з’являтися при таких захворюваннях внутрішніх органів:

— інфекції дихальних шляхів: бронхоектази, абсцеси легень;

— захворювання шлунково-кишкового тракту, такі як гастрит, гастродуоденіт, виразка шлунка та інші;

— хронічні запальні захворювання носоглотки, такі як тонзиліт, риніт та ін;

— печінкова недостатність (рибний запах);

— ниркова недостатність, азотемія (запах аміаку або сечі);

— діабетичний кетоацидоз (солодкуватий фруктовий запах).

Лікування неприємного запаху з рота

Якщо причиною галітозу є неправильна гігієна порожнини рота, використання якісної зубної щітки і ретельна чистка зубів допоможе видалити бактеріальний наліт зі слизової оболонки. Набагато частіше для усунення неприємного запаху необхідне відвідування стоматолога чи іншого профільного спеціаліста. Адже галітоз є лише симптомом різних захворювань порожнини рота або внутрішніх органів.

Пам’ятайте, що застосування освіжувачів порожнини рота, жувальних гумок або м’ятних пастилок ніяким чином не допоможе усунути причину неприємного запаху.

Профілактика появи неприємного запаху з рота

Профілактикою галітозу є ретельний догляд за порожниною рота і своєчасне лікування захворювань шлунково-кишкового тракту та інших внутрішніх органів.

Крім стандартної 2-3-хвилинної чистки зубів, корисно:

• 2 рази на день користуватися флосом для очищення всіх міжзубних проміжків, оскільки жодна зубна щітка туди не проникає навіть при дуже ретельному її використанні;

• намагатися не перекушувати між основними прийомами їжі, а якщо вже дуже хочеться це зробити, то не гамбургерами і печивом, а фруктами і салатами зі свіжих овочів. Після перекусу бажано прополоскати рот водою, спеціальним ополіскувачем або використовувати жувальну гумку (не більше 2-3 хвилин);

• не забувати разом з зубами очищувати і спинку язика, тому що на ній у великій кількості утворюється бактеріальний наліт. Робити це потрібно ретельно, але без фанатизму, щоб через зміну балансу мікрофлори порожнини рота не пошкодити слизову (найчастіше такі проблеми пов’язані з антибіотикотерапією і гормональним лікуванням). Особливо ретельно це потрібно робити власникам, так званого, складчастого або «географічного» язика з безліччю заглиблень в слизовій.

• полоскати рота ополіскувачами, але тільки безспиртовими! Тому що спирт пересушує слизову оболонку. Така процедура вранці позбавить від неприємного запаху, «накопиченого» за ніч, а ввечері змиє харчову бактеріальну плівку.

Маскувати проблему освіжаючим спреєм, ополіскувачем для порожнини рота і жувальною гумкою не варто. Не чекайте позитивного ефекту! З галітозом допоможе впоратися тільки лікар.

Інші статті